preloader

Živé.sk: Slovenský unikát: Postavili rodinný dom, ktorého konštrukciu vytlačila 3D tlačiareň

Rodinný dom má rozlohu 100 m2. Tlač všetkých dielov konštrukcie trvala približne jeden deň.

  • Doteraz sa 3D tlač v súvislosti so stavebníctvom spomínala najmä v zahraničí.
  • Technológia pritom dokáže výrazne skrátiť čas potrebný na stavbu bežného rodinného domu aj v našich reáliách.
  • S ďalším rozmachom a nasadením masovej výroby môže cena technológie v budúcnosti výrazne klesnúť.

V obci Andovce, okrese Nové Zámky, stojí rodinný dom, ktorého obvodové a vnútorné priečky nie sú zhotovené z pórobetónu ani tradičných hlinených alebo vápennopieskových tehál. Dom je poskladaný z betónových panelov, ktoré boli vyrobené technológiou 3D tlače.

Ako informoval web RTVS, konštrukcia na rozlohu 100 m2 bola zhotovená pomocou 3D tlačiarne, ktorá bola taktiež zostrojená na Slovensku. Proces tlačenia dielov pritom zabral približne jeden deň.

Pripomína bežnú 3D tlačiareň

Vývoj zariadenia pre stavebné účely s hmotnosťou dve tony trval jej autorovi viac než dva roky. Funguje podobne ako väčšina bežných 3D tlačiarní. Plastový filament, ktorý je roztavený a následne po vrstvách nanášaný na seba, ale v tomto prípade nahradil stavebný materiál, ktorého presné zloženie sa v reportáži nezmieňuje. Vizuálne však pripomína tradičný betón.

„Stroj tlačí na výšku dvojcentimetrové húsenice zhruba trojcentimetrovej šírky. Celý panel vytlačí po vrstvách, ale tlačíme viacej panelov naraz. Je to duté a vnútri sa to ešte vypĺňa s termobetónom,“ povedal staviteľ Zsolt Jóba.

O riadenie celého procesu tlače sa stará počítač vybavený potrebným softvérom. Niekoľkometrové betónové časti domu majú byť vytlačené do 30 hodín. Keď sú jednotlivé diely kompletné a zatuhnuté, môžu byť prenesené do skladu, alebo priamo na stavenisko.

Výhodou 3D tlačenia konštrukcie namiesto tradičného stavania z tvárnic a tehál je práve rýchlosť výstavby. Jednotlivé „predvytlačené“ diely sú totiž pomocou žeriavu následne už len spájané do celku. Tento proces v prípade spomínaného rodinného domu zaberie približne 10 až 12 hodín. Výsledný čas sa ale bude odvíjať od veľkosti a zložitosti samotnej stavby, ktorej ešte chýba strecha a celú ju treba ešte zatepliť a omietnuť.Vytlačené diely sú na stavenisku už len spájané do celku.Zdroj: RTVS

Životnosť takto „vytlačeného“ domu je však odhadovaná na približne sto rokov, teda obdobná ako pri bežných obydliach postavených z tradičných tehál.

Budúcnosť stavebníctva?

Doplňme, že myšlienka využitia technológie 3D tlače v stavebníctve nie je úplne nová. Ešte v roku 2017 sme písali napríklad o dome s rozlohou 38 m2 od ruskej spoločnosti Apis Cor. Technológia je už vo väčšej miere využívaná aj v Nemecku či Holandsku. V regióne strednej Európy sa však tento spôsob výstavby nerozvinul a rodinný dom v Andovciach je minimálne na Slovensku ojedinelý.

Problémom technológie 3D tlače v stavebníctve je najmä fakt, že je ešte pomerne nová a v porovnaní s konvenčnými postupmi je aj finančne nákladnejšia. Ako ale pre RTVS uviedol profesor z UMPRUM (Vysoká škola uměleckoprůmyslová) v Prahe Imrich Vaško, „veľkovýroba umožní, aby cena išla dole.“

Takýto spôsob výstavby tak nemusí byť len rýchlejší a efektívnejší, ale v budúcnosti môže predstavovať plnohodnotnú alternatívu ku konvenčným postupom taktiež po finančnej stránke. Technológia taktiež redukuje odpad a v určitých činnostiach znižuje potrebu pracovnej sily.

3D tlač v stavebníctve v neposlednom rade otvára nové možnosti aj pre samotných architektov. Môžu navrhovať atypické a zložité budovy, ktorých zhotovenie konvenčnými metódami by bolo značne komplikované a nákladné.

ZDROJ: Živé.sk

Súvisiace články