preloader

Techbox: Na Slovensku môžete za deň postaviť dom z 3D tlačiarne

Obrovský pokrok v technológiách nevidíme len v mobilných zariadeniach a výpočtovej technike, ale aj v stavebníctve. Už dnes u nás stojí rodinný dom, ktorý bol vytlačený na 3D tlačiarni.

RTVS priniesla zaujímavú reportáž, ktorá ukazuje, že aj u nás sme otvorení novým technológiám. Výsledkom je novopostavený rodinný dom s rozlohou 100 m², ktorý dokázali šiesti robotníci zmontovať za 12 hodín.

ZDROJ | RTVS

Za všetkým stojí stavbár Štefan Mihálik. Pohrával sa s myšlienkou postaviť dom z tlačiarne odvtedy, ako videl niečo podobné v zahraničí. Systém konštrukčnej 3D tlače vyvíjal viac ako dva roky. Teraz dokáže zhruba za 30 hodín vytlačiť na 3D tlačiarni niekoľkometrové moduly, ktoré sa z výrobnej haly následne odvezú na pozemok, kde má stáť dom. Mimochodom, 3D tlačiareň má hmotnosť vyše 2 000 kg!

ZDROJ | RTVS

Dielce sa tlačia po vrstvách na cca 20 mm výšku a 30 mm šírku. Zaujímavé je, že vo vnútri sú duté. Po vytlačení sa vyplnia špeciálnym termobetónom. Na stavbe sa pomocou žeriava spoja podľa architektonického plánu. Menší dom má majiteľ postavený za 12 hodín, samozrejme, ide len o hrubú stavbu.

Moduly sa navzájom zlepia, zateplia a nahodí sa omietka. Spomínaný dom je postavení v obci Andovce pri Nových Zámkoch. Majitelia sa doň nasťahujú už na jar v budúcom roku. Štefan Mihálik hovorí, že takýto dom má životnosť 100 rokov.

Viete, že…

táto technológia zaznamenala v posledných rokoch veľký nárast popularity u mnohých nových spoločností? To viedlo k niekoľkým dôležitým míľnikom, ako napríklad k prvej budove vytlačenej 3D tlačou, prvému 3D tlačenému mostu. Takéto budovy sa nachádzajú aj v Európe.

ZDROJ | RTVS

Tunel Višňové nebude dokončený ani v roku 2023, možno keby stavbári použili pokrokové technológie, už dávno by pri Strečne zbytočne nezomierali ľudia. Niekedy stačí nazrieť za horizont, alebo sa inšpirovať iným odvetvím.

ZDROJ: Techbox

Súvisiace články