preloader

RTVS: Na Slovensku postavili prvý dom pomocou 3D tlače

Prví majitelia sa doň nasťahujú v jari.

a Slovensku vytlačili prvý obývateľný dom postavený pomocou 3D tlačiarne. Jeho konštrukciu na 100 m² vytlačili za jediný deň. Vo svete sa tento spôsob stavieb už udomácnil, v strednej Európe je však stále raritou.

Získať prvú veľkú tlačiareň mu trvalo niekoľko rokov. Snom staviteľa bolo postaviť zámok z 3D tlače, aký videl v zahraničí. Po vyše dvoch rokoch vývoja vznikla dvojtonová 3D tlačiareň zostrojená celá na Slovensku. Ovládaná počítačom dokáže za necelých 30 hodín vytlačiť niekoľkometrové betónové časti domu.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

„Stroj tlačí na výšku dvojcentimetrovej húsenice zhruba trojcentimetrovej šírky. Celý panel vytlačí po vrstvách, ale tlačíme viacej panelov naraz. Je to duté, vnútri sa ešte vypĺňa s termobetónom,“ uviedol stavbár Štefan Mihálik.

Vytlačené časti domu potom z haly prenesú priamo na stavbu, kde ich pomocou žeriavu spájajú. Postaviť takýto dom trvá približne 10 až 12 hodín.

„Ráno príde žeriav, do tej tretej hodiny je tu, ešte na druhý deň niečo zapracujeme na tom a je to spravené,“ vysvetlil Mihálik.

Poskladané časti potom zateplia a omietnu. Že je dom z tlačiarne, sa vo finále rozoznať nedá. Slovenský unikát stojí v obci Andovce neďaleko Nových Zámkov. Životnosť má mať približne 100 rokov. Prví majitelia sa doň nasťahujú v jari 2022.

ZDROJ: RTVS

Súvisiace články