preloader

Nový čas: Slovenský unikát v Andovciach: Prvý dom z 3D tlačiarne vznikol za 42 hodín

stavba-novinka-zaujimavost-dom-rekord-cas-3d-tlaciaren-andovce

Zmajstrovali ho v rekordne krátkom čase a vydrží desiatky rokov!

Dom je raritou aj v strednej Európe, hoci vo svete sa už táto metóda používa bežnejšie. Jednoduché to nebolo ani s obrovskou tlačiarňou, majiteľ ju získal po niekoľkých rokoch. Princíp výroby je pritom naoko pomerne jednoduchý – tlačiareň ovládaná počítačom vytlačí niekoľkometrové časti domu. Tie potom na mieste len zmontujú.

Certifikovaný materiál

Majiteľ firmy Zsolt Jóba si budovaním nevšedných stavieb splnil sen. „Dávno, ešte pred siedmimi rokmi, som na YouTube videl video, v ktorom pán vytlačil detské ihrisko zo ,stroja‘, ktoré vyzeralo ako kaštieľ,“ spomína na začiatky. Pred dvomi rokmi sa odhodlal urobiť prvý krok k 3D tlačiarni, ktorá bude tlačiť reálne domy.

„Funguje na princípe klasických 3D tlačiarní. Oproti klasickým sa líši rozmerovo, meria 6 x 16 metrov, a tiež materiálom, z ktorého sa dom vytlačí. Je to špeciálny betónový kompozit pre 3D tlačiareň, ktorý je certifikovaný a dováža sa zo zahraničia,“ vysvetľuje.

„Kreslenie projektu nám zabralo 8 hodín, ide o zdigitalizovanie klasických projektov do podoby G-kódov. Samotné tlačenie domu trvalo 30 hodín a výstavba (vyrobené komponenty sa doviezli na stavbu a následne boli zložené žeriavom a zaliate betónom) trvala 12 hodín,“ opísal Jóba priebeh budovania. Dodáva, že touto technológiou je výstavba drahšia než pri klasických murovaných domoch.

„My sa snažíme cenu udržiavať ako pri tehlových domoch, ale je to rýchlejšie, efektívnejšie (menej pracovnej sily, keďže v súčasnosti je ťažké zohnať majstrov), ekologickejšie (menej stavebného odpadu), staticky pevnejšie a tepelnoizolačné vlastnosti spĺňajú normy STN. Životnosť pokojne odhadujeme na 100 rokov.“ Noví majitelia sa doň plánujú sťahovať na jar. V procese výstavby je už druhý takýto dom.

Stavba v číslach

  • Rozloha: 30m2
  • Vytlačenie: 30 hod.
  • Výstavba: 12 hod.
  • Životnosť: 100 rokov
  • Roz. tlačiarne: 6x16m

ZDROJ: Nový čas

Súvisiace články