preloader

Fontech: Na Slovensku postavili prvý dom cez 3D tlačiareň. Rýchlosť stavby ťa ohromí

zdroj: RTVS/Úprava redakcie

Na Slovensku vyrástol vôbec prvý dom, pri ktorého stavbe použili techniku 3D tlače. Prvá nehnuteľnosť tohto druhu na Slovensku, ktorá je zároveň obývateľná, dosahuje plochu 100 m2 a dokázali ju postaviť pomerne rýchlo, informuje RTVS.

Táto jedinečná stavba vyrástla v Andovciach, malej obci neďaleko Nových Zámkov. Jej životnosť je stanovená na približne sto rokov a výhodou 3D tlače je, že okrem rýchlej stavby je možné časom drasticky znížiť aj jej náklady.

Svetový štandard, v Európe rarita

Ako ďalej pre RTVS vysvetľuje stavbár Štefan Mihálik, panely sú tlačené pomocou stroja, ktorý nanáša materiál po vrstvách s výškou asi 3 cm. A aj keď je tento proces na prvý pohľad pomalý, vďaka tlačeniu viacerých panelov naraz s minimálnym zásahom človeka šetrí čas aj financie. 3D tlač chceme napríklad  použiť aj pri výstavbe prvých budov na povrchu Mesiaca.

Finálny produkt je takmer na nerozoznanie od klasického rodinného domu. Zdroj: RTVS Screenshot

Takýto dom dokážu skonštruovať v priebehu 10 až 12 hodín, teda za asi dva normálne pracovné dni. Po doprave panelov na stavbu je však nutné vyplniť ich termobetónom, pretože sú duté – až ten zaručí potrebné izolačné vlastnosti, bez ktorých sa moderná stavba z hľadiska ekológie nezaobíde.

Prví majitelia túto stavbu využijú už začiatkom budúceho roka a aj keď u nás ide o skutočnú raritu, vo svete sú stavby vyrábané 3D tlačou oveľa bežnejšie. 3D tlačiareň, ktorá je za tento dom zodpovedná, vznikla po dvoch rokoch vývoja a bola celá zostrojená na Slovensku.

1,5 tonový blok vytvorený 3D tlačením zo simulovaného mesačného prachu. Zdroj: ESA

Budúcnosť stavebníctva?

Všetky odvetvia priemyslu, do ktorých dokázala 3D tlač prísť, zažili alebo naďalej zažívajú zásadnú revolúciu. Nejde totiž len o výrobu plastových produktov, 3D tlač je možné využiť napríklad aj na výrobu raketových motorov, ako to robí Rocket Lab alebo dokonca celých rakiet, ako sa snaží Relativity Space.

V stavebníctve si však zatiaľ nie sú všetci odborníci istí, že pôjde o tak veľkú revolúciu a to aj napriek skutočnosti, že 3D tlač budov už dnes prináša reálne výsledky. Ako napríklad píše The New York Times, v Mexiku takýmito stavbami intenzívne rozširujú malú dedinu.

ICON / BIG / CITYX Venice / Youtube

Aj keď sa môžu takéto stavby na prvý pohľad zdať pomerne labilné, v skutočnosti sú veľmi odolné a zvládli už aj zemetrasenie s magnitúdou 7,4.

Hodnota trhu 3D tlače má podľa predpokladov dosiahnuť do roku 2027 hodnotu 55,8 miliardy amerických dolárov.

ZDROJ: Fontech

Súvisiace články